zielona herbata

Zielone światło dla herbaty. Ale dla zielonej!

O tym, że zielona herbata jest zdrowsza od tej ciemnej, słyszał prawie każdy z nas. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu, zawiera antyoksydanty, wspomaga utratę wagi. Poniżej znajdziemy pięć potwierdzonych badaniami faktów, że ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

1. Zawiera związki bioaktywne, które wywierają korzystny wpływ na stan zdrowia

Regularne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ilość tworzących się w organizmie człowieka wolnych rodników. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, takich jak polifenole, flawonoidy i katechiny. Wolne rodniki mają wpływ na proces i tempo starzenia się przez ludzi, a również generalnie na zapadalności na różne choroby. Co ciekawe, zielona herbata zawiera również minerały, co prawda w niewielkich ilościach, ale zawsze. Ze względu na powyższe składniki warto wybrać lepszą gatunkowo herbatę, która po prostu będzie zawierała ich więcej.

2. Zawarte w zielonej herbacie związki poprawiają funkcjonowanie mózgu

Dzieje się tak przede wszystkim dzięki zawartości kofeiny. Nie występuje ona jednak w aż tak wysokim stężeniu jak w przypadku kawy, dzięki czemu pijąc zieloną herbatę nie odczujemy negatywnego jej wpływu, zamiast tego poprawi się nasza pamięć, czas reakcji, czy generalnie będziemy w lepszym nastroju. Zielona herbata zawiera również wolny aminokwas jakim jest L-teanina. Generalnie wpływa ona na redukcję napięć, poprawia równowagę emocjonalną, trwają badania nad jej zastosowaniem przy leczeniu bezsenności czy depresji. Co ciekawe, w postaci wolnego aminokwasu występuje niemal wyłącznie w zielonej herbacie.

3. Występujące w niej przeciwutleniacze mogą zapobiegać różnym typom raka

Rak jest niekontrolowanym wzrostem komórek, a różnego typu przeciwutleniacze antyoksydacyjne mogą hamować jego rozwój. Przeprowadzono badania dotyczące zachorowań na raka piersi, prostaty i jelita grubego, z których jednoznacznie wynika, iż osoby regularnie spożywające zieloną herbatę po prostu rzadziej na te choroby zapadają.

4. Poprawia prędkość spalania tłuszczu oraz wydajność fizyczną

Przede wszystkim wynika to z faktu, iż zwiększa ona wydatki energetyczne przy takim samym wysiłku fizycznym, a również wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Spożywanie jej będzie zatem jak najbardziej rekomendowane dla osób, którym zależy na utracie wagi. Jeżeli chcemy się o tym przekonać sami, warto spojrzeć na etykietę dowolnego środka, który ma za zadanie właśnie przyspieszanie spalania tłuszczu, najprawdopodobniej znajdziemy tam właśnie, między innymi, zieloną herbatę.

5. Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, poprawia stan jamy ustnej

Powszechnie mówi się, że od picia herbaty czernieją zęby i generalnie ma ona negatywny wpływ na stan naszej jamy ustnej. O ile jest to prawdziwe w przypadku herbaty czarnej, z zieloną jest odwrotnie. Zawarte w niej wspomniane już wcześniej katechiny powstrzymują Streptococcus mutans, paciorkowca odpowiedzialnego między innymi za rozwój próchnicy oraz szybsze tworzenie się płytki nazębnej. Antyoksydanty mogą również przeciwdziałać infekcjom w rodzaju grypy, czy osłabiać działanie innych szkodliwych dla zdrowia człowieka bakterii.